Испечати

Палачинки со фил и мелени бисквити

Палачинки со фил и мелени бисквити

Состојки

 • 2 јајца
 • 300гр. брашно
 • 200мл. млеко
 • 100мл. газирана вода
 • 150гр. нутела (за фил)
 • 2 пакетчиња шлаг од ванила
 • 6-7 парчиња мелени бисквити
 • 50гр. мелени ореви
 • 5 лажици масло
 • 2 банани
 • 50гр. кокос

Подготовка

Од сите состојки правиме смеса за палачинки и истата ја оставаме 20 мин. да одмори. Потоа во специјално тавче за палачинки (претходно малку намрсено и загреано) ги правиме палачинките. Овие палачинки ги филував со малку растопена нутела или друг крем ако сакате, над нутелата ги ставив мелените бисквити, кокос, парчиња кругови банана и се превиткуваат. Украсете со шлаг, ореви, можи и кокос.
Еден летен одмор во Грција ми даде инспирација во филот да ставам и бисквити, а пред тоа секогаш ги правев без бисквити. Пробјате нема да згрешите.
На здравје.