Испечати

Замотани цреши

Замотани цреши

Состојки

  • 15 кандирани цреши
  • 2 белки
  • 100 гр шеќер
  • 200 гр мелен орев
  • 200 гр мелени бисквити
  • 100 гр растопено чоколадо

Подготовка

Се матат 2 белки со 100 гр шеќер, се додава некоја капка лимон колку да се заврзи смесата. Се додаваат бисквитите, оревите и се зема од смесата. Се прави на дланката како топче, кое малку се расплескува, се става по 1 цреша. Така се постапува додека не се обложат со бела смеса сите цреши.
Во остатокот од смесата се додава растопеното чоколадо и секоја бела бомбица се обложува со темната смеса. Така се валкаат во мелени ореви околу 70 гр е потребно.
Се оставаат да се стегнат и се сечат на пола.