Испечати

Брзи зачинети ќофтиња

Брзи зачинети ќофтиња

Состојки

 • 500гр мелено месо
 • 80гр лебни трошки
 • 1 јајце
 • 1 кромид
 • 20 ливчиња од босилок
 • 2гр чили
 • 0,5дл вода
 • 25гр затар
 • 25гр сусам
 • 0,2дл маслиново масло
 • 5гр зачин
 • 1дл масло за јадење
 • 2гр црн бибер

Подготовка

Меленото месо се става во длабок сад, се додава јајцето, лебните трошки, ситно исецканиот кромид, ливчињата од босилок, чилито, зачинот, сусамот, водата, маслиновото масло, затарот и сето тоа се меша додека да се изедначи смесата и со раце се формира смесата во форма на топчиња.

На претходно загреано масло се ставаат топчињата и се пржат додека да ја променат бојата, некаде околу 6-7 минути. Потоа се вадат и се ставаат во сад обложен со хартија за да се исцедат од вишокот на масло. Потоа се сервираат, може самостојно може да се припготви некаков сос и слично.