Испечати

Колачи бели лебеди

Колачи бели лебеди

Состојки

  • 4 јајца
  • 300 г шеќер
  • 300 г кокос
  • 100 г путер
  • 50-100 г чоколадо за прелив
  • 1 лажица млеко
  • 1 лажичка алкохол оцет

Подготовка

Одамна не сум постирала некој нов рецепт, ама еве сега нешто вкусно и слатко за сите љубители на КОКОСОТ.

Се делат белките од жолчките и се матат со шеќерот додека се добие убава цврста пена. При матењето се додава и оцетот. Вака изматените белки се оставаат да одстојат во фрижидер 30 мин . Потоа се додава кокосот и убаво се замешува целата смеса. Со лажичка се зема од смесата и со прст се ставаат мали топчиња на плех обложен со пек- хартија. Може и со шприц да ги правите ама со поголем отвор, бидејки кокосот ќе ви заглавува. Се печат на загреана рерна 175 Ц , 15 мин.
За фил
Се матат жолчките со путерот додека смесата не се соедини. Испечените колачиња се лепат измегу со филот и одозгора се полеваат со топено чоколадо. Добар апетит.