Испечати

Бунгур по рецептот на баба

Бунгур по рецептот на баба

Состојки

  • 200 гр мелена пченица (бунгур)
  • 400 гр водата од копаните
  • 1 морковче
  • 1 кромитче
  • 1 патлиџанче
  • 1 чувче-(пиперче)
  • 1 лажица мешан зачин
  • 3 копанчиња

Подготовка

Бунгур немав јадено од времето кога бев дете. Мојата баба редовно го подготвуваше и уште ми стојат сликите пред очи како го мелевме со два камена.
Е сега затоа што јас немам камења да мелам, решив со Меџик Буллет – Блендер да сомелам пченица и да си направам бунгур.
Откако ја сомлев пченицата, почнав да подготвувам.
Запржив кромитче на малку масло. Додадов ситно сецкано морковче, пиперче и патлиџан. Сварените три копанчиња ги исчистив од кожата и коските и ги ставив во сад. Посолив зачинив и така подготвени ги префрлив во тавчето на оган. Попржив мевцето да се запржи. На крајот ја додадов мелената пченица. Попржив уште малку и полеав со водата во која се вареа копаните.
Тавата ја ставив во вжештена рерна и оставив да се пече.
Колку беше вкусно не можам да ви опишам. Ми се врати назад времето... вкусот беше истиот тој ...што го помнам.
Печеме како оризот, водата ќе испари, бунгурот е варен и има фатено убава црвеникава кора на површината.
Ние имавме убав ручек, а вие ..пробајте па кажете ..... На здравје