Испечати

Макарони со брокула и школки

Макарони со брокула и школки

Состојки

  • 300гр. макарони
  • 200гр. брокула
  • 150гр. ситни школки од тегла
  • 2 чешниња лук
  • 150мл. доматна салса
  • 20гр. путер
  • 2 лажици маслиново масло
  • по потреба сол, црн бибер
  • По желба за посипување

Подготовка

Макароните ставете ги да се варат во поголема количина солена зовриена вода.
Во тава на оган ставете го путерот, маслиновото масло, сецканото лукче и брокулите исечени на помали парчиња.
Откако брокулата ќе се запржи додајте ги школките и постепено додавајте од водата во која се варат макароните, се додека омекне брокулата.
Потоа додајте ја доматната салса.
Наросете малку мелен црн бибер и додајте ја сварената паста.
Ако има потреба додајте малку од водата во која се варени макароните.
Промешајте и послужете ја топла.

По желба при послужувањето може да посипете со пармезан.