Испечати

Стек во сос од кромид, пиперка и павлака

Стек во сос од кромид, пиперка и павлака

Состојки

  • пола килограм пилешки стек
  • 2 зелени пиперки
  • 2 мали главици кромид
  • 250 милилитри павлака

Подготовка

Најпрво го сечкаме ситно зеленчукот.
Го сечкаме и стекот на ситни парчиња.
На загреано масло ги пропржуваме кромидот и пиперката да омекнат.
Потоа го додаваме стекот и зачините.
Пржиме околу 15 минути.
Пред крај ставаме павлака и промешуваме, чекаме малку да изврие.
Се служи со пире или помфрит.

По желба може да се стават и печурки.