Испечати

Густа телешка чорба со просо (без запршка)

Густа телешка чорба со просо (без запршка)

Состојки

 • 7 големи моркови
 • 250 гр телешка кртина
 • 2 главици кромид
 • 2 зелени пиперки
 • 1 црвен домат
 • 2 чешниња лук
 • 1/2 главица корен од целер
 • 2 лажици свеж рендан корен од ѓумбир
 • 3 лажици ситно сецкан лист од целер
 • 3 лажици ситно сецкан лист од магдонос
 • 3 лажици ситно просо
 • 2 листови лорбер
 • 1 лажица био зачин
 • 1 лажичка свежо мелен бибер во зрно
 • 1 лажичка зачин куркума
 • 1/2 лажиче сол
 • 4 лажици ладно цедено сончогледово масло

Подготовка

Најпрво ставете ги да се варат на крупно исечените 4 парчиња морков кромид и домат заедно со месото исечено на ситни коцки. Додадете и био зачин и варете околу 30 минути. Извадете ги разварените моркови и кромид и изпасирајте ги рачно со вилушка. Вратете ги повторно во тенџерето и додадете ги на кругови исечените моркови и на коцки исечениот корен од целер и пиперки. Ставете го и ловоровиот лист, ренданиот ѓумбир и додадете малку масло па продолжете да ја варите чорбата уште 20 минути. При крај додадете го просото, ситно исецканото лукче, листовите магдонос и целер и зачинете со бибер, куркума, сол и уште малку масло.Варете уште 10тина минути. Послужете ја топла.
Добар апетит!