Испечати

Карбонара од тиквички

Карбонара од тиквички

Состојки

  • 150 гр тестенини по желба
  • 1 средна тиквичка
  • 1 чешне лук
  • 2 јајца
  • 30 гр пармезан
  • 5-6 лажици масло
  • по потреба сол и бибер

Подготовка

Тестенините ставете ги во посолена зовриена вода да се варат колку што пишува на паковањето.
Тиквичката исечете ја на помали коцки и заедно со исецканото лукче ставете ја во тава со масло да се пржи додека омекне.
Во сад со вилушка измешајте ги јајцата, пармезанот и малку бибер.
Сварените тестенини исцедете ги од водата, додајте ги во тиквичката и измешајте ги. Тавата тргнете ја од огнот и додајте ги јајцата со пармезанот. Измешајте ги и посолете по вкус.
Послужете ги топли.