Испечати

Печен млад компир

Печен млад компир

Состојки

  • 1 кг млади компири
  • 50 гр сусам
  • по желба кари или куркума
  • по желба чили
  • ладно цедено сончогледово или сусамово масло
  • малку копар
  • зачин по желба
  • сол по вкус

Подготовка

Убаво измијте ги младите компири не лупете ги, пресечете ги на половина и наредете ги во плех. Залијте ги со малку вода. Врз нив полијте малку од маслото, наросете ги со чили, куркума, копар, сол, зачин и на крај сусам. Ставете ги да се печат во загрена рерна околу еден час. Послужете ги со некаков сос, сирење или како прилог. Добар апетит!