Испечати

Паприкаш со шампињони

Паприкаш со шампињони

Состојки

  • 300гр. шампињони
  • 1 парче праз
  • 2главици кромид
  • 2 моркови
  • 2 компири средно големи
  • 2 лајци соја сос,магдонос,сол,црн пипер
  • 10гр. пармезан трошки(по желба)
  • 500гр. вода
  • 1 лајче пипер за манџа

Подготовка

Посна чорба пред се, особено корисна во текот на пости кога сме ограничени со внес на разна храна од животинско потекло, со додаток на пармезан е мрсната верзија.

Кромидот и празот, се сечкаат ситно, морковите се рендаат, компирите се сечкаат на коцки, а шампињоните на четвртинки. Во сад со малку маснотија се пржат кромидот и празот,да омекнат и добијат т.н. стаклест сјај, се додаваат морковите, компирите и печурките, заедно да пропржат, се става пиперот, водата, следуваат зачините и на крај соја сосот. Се вари на тивко со поклопец.