Испечати

Рафаело бомбици (со обично млеко)

Рафаело бомбици (со обично млеко)

Состојки

  • 200 гр. шеќер во прав
  • 100 гр. маргарин
  • 50 гр. кокос
  • 50 гр. млеко со 3.2 % масленост
  • 100 гр. мелени бисквити
  • Потребно е плус
  • 50 гр. кокос
  • 50 гр. лешници или приближно на 30 лешници

Подготовка

1. Во тенџерче стопете го маргаринот. Тргнете го од оган и додадете го шеќерот во прав.
2. Оставете сосема малку да се излади и додадете го млекото. Мешајќи додадете ги кокосот и мелените бисквити.
3. Оставете ја смесата во фрижидер да се излади околу половина час.
4. Земајте со рака од смесата, ставете лешник внатре. Формирајте бомбици и валкајте ги во кокос.

Од оваа доза излегуваа околу 25-30 рафаело бомбици. Вие може да ја прилагодите според ваши потреби.
Овие бомбици се лесни, едноставни, а премногу вкусни.