Испечати

Царска палента

Царска палента

Состојки

  • 50гр. путер
  • 250гр. палента
  • 600мл вода
  • 250гр. шманд
  • 250гр. фета сирење
  • 125гр. моцарела
  • 1 лажиче коријандер
  • 1/2 лажиче морска сол

Подготовка

Растопете го путерот и запжете ја палентата.
Додадете 600мл вода и оставете да проврие 5 минути.
Со постојано мешање додадете ги шмандот и фетата, која предходно сте ја исекле на коцки, како и коријандерот и солта.
Смесата префрлете ја во подмачкан сад, со форма по желба.
Измазнете ја површината и наредете ја одозгора моцарелата.
Печете 30 минути на 220 степени.

Пријатен Апетит!

Си ја нареков царска..бидејќи палентата ми спаѓа во најбрзите и најлесни оброци за припремање, а на овој начин..зачудувачки заситува..и може да најаде повеќе луѓе..со превкусните сирења.Пробајте....