Испечати

Макарони со брокула и инчуни

Макарони со брокула и инчуни

Состојки

  • 150 гр макарони
  • 250 гр брокула
  • 4 инчуни
  • 2 лукчина
  • 5 лажици маслиново масло
  • по потреба сол

Подготовка

Макароните и брокулата искината на цветчина ставете ги заедно да се варат во зовриена посолена вода 10-12 мин. Потоа исцедете ги.
Во тава на маслиновото масло кратко, колку да замириса пропржете го исечканиот лук и инчуните. Додајте ги макароните и брокулата и измешајте ги.
Послужете ги топли.
Оваа количина на состојки е доволна за две порции, но спрема вашата потреба количините на состојки може да ги зголемите и ќе имате брзо и вкусно посно јадење.