Испечати

Парени колачи со кокос

Парени колачи со кокос

Состојки

 • 250гр маргарин
 • 100гр кокос
 • 2 јајца
 • 120мл млеко
 • 120мл зејтин
 • 1 пециво
 • 700-800гр брашно
 • шербет
 • 750гр шеќер
 • 750мл вода
 • 2кесички ванилин шеќер
 • 1/2 лимон

Подготовка

Се замесува тесто од сите состојки. Се меси додека се добие убава компактна смеса и се остава да одмори 10 минути.
Од тестото се прават колачи во форма по желба, моите се правени со шприц за тулумби. Се редат во подмачкан плех и се ставаат на печење во загреана рерна. Се печат 15-20 минути на 180степени.

Шербет

Шеќерот се налева со водата и се става да врие 3-5 минути. Колачите треба да се оладат, па се преливаат со врелиот шербет.
Во зависност од формата и желба може да се наросат со кокос или чоко прелив.