Испечати

Кокос бомбици со лешник

Кокос бомбици со лешник

Состојки

  • 500 мл. млеко
  • 1 пудинг од ванила+5 лажици густин
  • 150 гр.+50 гр. кокос
  • 150 гр. маргарин
  • 50-60 лешници(бадеми)
  • 250 гр. шеќер

Подготовка

Одвојте 200 мл. млеко и во него разматете го пудингот, густинот и шеќерот. Полека сипувајте го во полека зовриеното млеко(претходно ставено на оган). Мешајте додека згусти.Оставете го да се олади 1-2 часа во фрижидер покриено со најлонска фолија да не фаќа кора.
Маргаринот изматете го пенасто со кокосот(150 гр.), додајте го пудингот и убаво миксирајте да се соединат состојките. Потоа малку зафатете го со рака. Одделувајте мали парченца правете ги во форма на топче и малку расплескајте го и ставете на средина еден лешник(бадем). Повторно убаво завиткајте го (преклопете го), да се добие форма на бомбица.Така направете со цела смеса и валкајте ги во кокос.