Испечати

Кинеска супа

Кинеска супа

Состојки

  • 250гр. ориз ( употребив интегрален долго зрно )
  • 1 литар кокошкина супа со тестенини
  • 1 литар вода
  • 1/2 лажиче мускантно оревче
  • 1 лажиче сол
  • 3 лажици соја сос
  • 1 морков
  • 1 стак праз

Подготовка

Ставете го оризот со водата и супата од кокошка да се вари.
Додадете го мускатното оревче и гответе на тивко час и половина.
Повремено мешајте.
Во последниот половина час додадете го морковот, исечен на ленти и празот исечен на кругови.
Доварете и на крај посолете и зачинете со соја сос.
Одлично топло предјадење, иако заситува...па може да замени и цел оброк... уживајте....