Испечати

Мафини со банана и чоколадо

Мафини со банана и чоколадо

Состојки

  • 1 јајце
  • 130 гр шеќер
  • 1/2 лажиче ванила екстракт
  • 2 банани
  • 100 мл млеко
  • 100 гр стопен маргарин
  • 190 гр брашно
  • 1/2 прашок за печење
  • прстофат сол
  • 125 гр чоколадо

Подготовка

Испасирајте ги бананите, додајте го шеќерот и јајцето и убаво промешајте. Додајте ги течните состојки, па потоа сувите. Не е потребен миксер. Мешајте со вилушка или жица за матење. На крај додајте го чоколадото исечкано на ситни коцкички.
Смесата истурете ја во калапите за мафини и печете на 180 степени околу 20на мин. Проверете со чепкалка или благ стисок дали се готови.
Украсете ги со шлаг одозгора и чоколадни трошки или чоко-прелив.