Испечати

Колачиња без брашно

Колачиња без брашно

Состојки

  • 5 ( или 4 големи) банани
  • 2 чаши за млеко снегулки од пченица спелта ( може и овесни )
  • 50 гр. гоџи бобинки
  • 100 гр. мелени бадеми
  • 30 гр. сецкани ореви
  • 1 лажица мед

Подготовка

Испасирајте ги бананите.
Додадете ги снегулките, циметот, гоџи бобинките, мелените бадеми, сецканите ореви и медот.
Мешајте додека не се добие хомогена смеса.
Се редат во тепсија на хартија за печење.
Формата е по желба, јас ги правев со лажица.
Се печат во загреана рерна на 180°, 25 минути додека не поруменат.
Се добиваат околу 30 парчиња.

Составот може да биде и поразличен...може да ставите..различно суво овошје..и различни јаткасти плодови..

Пријатен Апетит!