Испечати

Пилав со рж

Пилав со рж

Состојки

  • 200 гр. рж
  • 200 гр. ориз
  • 4 главици кромид
  • 150 мл павлака од овес ( може и обична павлака за готвење )
  • 1 лажица био зачин ( мешан зеленчук )
  • 1/2 лажиче куркума

Подготовка

Ставете ја ржта од вечер во вода да одстои 12 саати, потоа сварете ја 20 минути.
Во тава запржете го ситно исечканиот кромид, додадете го оризот и сварената рж.
На крај додадете ја павлаката, зачинот и куркумата.
Налејте топла вода и печете во загреана рерна на 200°, 25 минути, додека не порумени.
Добар апетит!
Јас понекогаш ржта ја оставам подолго да отстои во вода и не ја варам...ова јадење може да биде и прилог со некое печено месо....