Испечати

Детска торта

Детска торта

Состојки

 • кора
 • 5 белки
 • 150гр шеќер
 • 2лажици брашно
 • 150гр крупно сецкани-дробени лешници
 • 1/2 л млеко
 • 2кесички пудинг од ванила
 • 15лажици шеќер
 • 5лажици еурокрем
 • 200гр маргарин
 • 200гр шеќер во прав
 • 200гр бисквити
 • 2 исцедени портокали
 • 2кесички шлаг пена

Подготовка

Лешниците се подпекуваат на хартија и врз нив се истура изматена смеса од белките, шеќерот и брашното. Прво се матат само белките во цврст снег, а потоа се додава шеќерот и се продолжува со матење. На крај се додава и две лажици брашно и смесата се истура врз лешниците и се пече-суши околу 30 минути на 160 степени.
Одкако ќе се испече се става на подлога и се филува.

фил
Се варат пудинзите во млекото и оладени се мешаат со изматениот маргарин со шеќерот во прав. Одкако ќе се соединат двете смеси се додава и кремот и се убаво се меша.

Најдоле се става кората, па се премачкува со тенок слој од филот. Над неа се редат бисквити претходно натопени во свежо исцеден сок од портокали.
Над бисквитите се става филот во подебел слој и одозгора шлаг пена.
Оваа торта е многу кремаста, сочна и вкусна. Едноставна по состав, а кремаст и лесен вкус.