Испечати

Посен Божиќен куглов

Посен Божиќен куглов

Состојки

 • 1 чаша сецкани ореви или бадеми, лешници
 • 2 чаши брашно
 • 1 чаша кисела вода
 • пола чаша шеќер
 • пола чаша зејтин
 • 1 пециво
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 супени лажици цимет
 • 3 супени лажици мармалад од сливи
 • 3 супени лажици какао
 • 100гр сушена брусница
 • 50гр суви урми
 • Фил
 • по желба/потреба мармалад од сливи
 • 200гр чоколадо за готвење

Подготовка

Си состојки заедно се мешаат, а на крај се додава мармаладот и се мемеша со лажица. Истурете ја смесата во калап за куглов и ставете ја да се пече на 175 С околу 1 час.
За да знам дека е сигурно печена си ја проверував со чечкалица. Кога ќе се испече уште топло премачкајте го со мармалад и оставете да се олади до крај.

Потоа растопете ја чоколадата со 3 лажици масло и прелијте го врз мармаладот. Оставете да се стегне чоколадата.Чашата е од 200 мл и се се мери со нејзе. Може да го правите и во обично тавче како торта, по желба.
Овој прекрасен рецепт ми го кажа мојата колешка и многу сум и благодарна .
Прекрасен куглов за Божиќ.