Испечати

Ролнички со сирење

Ролнички со сирење

Состојки

 • 1кг брашно
 • 250мл затоплен јогурт
 • 250мл вода
 • 150мл зејтин
 • 1свеж квасец
 • 1лажица сол
 • 2лажици шеќер
 • фил
 • 500гр сирење
 • 200гр павлака
 • 3 јајца
 • 1 маргарин

Подготовка

Квасецот се става во водата и шеќерот да стасува. Со стасаниот квасец се замесува тесто од брашното, затоплениот јогурт, зејтинот, солта и се остава да стаса.
Стасаното тесто се развлекува во тенка кора и се сечат коцки кои се полнат со филот и се ролаат. Ролничките се макнуваат, превртуваат во маргаринот и се редат во неподмачкан плех да се печат претходно стасани. Пред да се стават на печење се полеваат со преостанатиот фил на кој му се додава уште едно јајце

Фил
Сирењето се дроби со вилушка и се меша со павлаката и двете јајца. Филот што ќе остане значи му се додава преостанатото јајце се промешува и се полеваат ролничките пред печење.