Испечати

Пилешки бел сос

Пилешки бел сос

Состојки

  • 2 батаци со карабатак
  • 350гр. свежи шампињони
  • 30-40гр. путер
  • 150мл. млеко
  • 8 зденки

Подготовка

Најпрвин ставете ги батаците да се сварат, а потоа оделете го месото и искинете го на мали парчиња.
Во тава на оган ставете го путерот да се растопи и додајте ги шампињоните. Пржете додека водата од печурките испари, а потоа додајте го месото и заедно пржете уште малку.
Посолете, наросете црн бибер, додајте го млекото и зденките и покријте ја тавата со капак.
Оставете да се стопи сирењето и да проврие малку со млекото.
Откакао сосот малку ќе се згусти спремен е за послужување.

Јас овој сос го послужив со печен компир со рузмарин и презла.

Ви препорачуваме овој рецепт да го подготвите со Касерола

Касерола