Испечати

Солен колач со тиквички

Солен колач со тиквички

Состојки

  • 2 чаши бело брашно
  • 2 чаши јогурт
  • 1 чаша палента
  • 2 рендани тиквички
  • 2 јајца
  • пола чашка масло
  • 1 пецилен прашок
  • 1 мало лажиче сол

Подготовка

Со маталка рачна ги матите двете јајца. Потоа го додавате брашното, палентата, солта,маслото, пецивото и се добро се мати со рачната маталка. На крај додадете ги ренданите тиквички, но претходно добро исцедете ги од водата што ја пуштиле. Се добро промешајте.
На намрснете и побрашнето плехче истурете ја смесата и добро распоредете ја. Релната треба да биде загреана на 180 С и печете додека не поцрвени. Со оваа смеса може да додадете и други состојки по желба.
Сервирајте со јогурт или кисело млеко.
(чашката е од 200 мл од павлака)