Испечати

Пилешко со боранија

Пилешко со боранија

Состојки

  • 1 пиле
  • 500 гр. боранија
  • 1 лимон
  • малку ѓумбир
  • по вкус сол
  • 1 лаж. лут буковец
  • 1 лаж. брашно
  • 2 поголеми моркови

Подготовка

1. Го варам пилето заедно со двата моркови за да омекнат малку,
2. Го раскршувам пилето(копаните ,крилцата а другите ситни коски ги вадам)
3. На загреана вок тава со малку масло го пропржувам пилешкото додавам сол,ѓумбир,бибер, еден исцеден лимон и двата моркови
4. Додавам вода околу 200-300 мл.вода и оставам сето малку да се издинста
5. Ги додавам брашното и лутиот буковец за да се добие погуст сос
6. Боранијата ја варам 10 тина минути во солена вода, ја додавам во вокот промешувам
7. Ручекот е готов

Може да ставите и други зачини ама вака е вкусно