Испечати

Баклава со чоколадо

Баклава со чоколадо

Состојки

  • 300гр мелени ореви
  • 100гр чоколада за готвење
  • 250гр не солен путер или маргарин
  • 1 сок од еден лимон (за шербет)
  • 800гр шеќер (за шербет)
  • 400мл вода (за шербет)
  • 500гр тенки кори за баклава

Подготовка

Секоја кора се попрскува со зејтин, па врз неа се става уште една кора, повторно зејтин и уште една кора. Вкупно три кори една врз друга. По ивица на корите се ставаат три лажици од филот (ореви и чоколада) и се мота кората како ролат,
Така се прави со сите кори. Кога се наредени во тавче се сечат сите кори да
се добијат парчињата,се полива со растопен путер и се става да се
пече на 200степени окулу 20-30 мин Кога е печена ја попаруваш со врел шербет.

Шербетот се прави со зовривање на водата и шеќерот и додавање на сок од еден лимон, а филот се преви со топење на чоколадото на тивок оган и додавање на оревите