Испечати

ПОГАЧА СО СИРЕЊЕ

ПОГАЧА СО СИРЕЊЕ

Состојки

  • 250 гр брашно
  • 300 гр рендано сирење
  • 150 мл масло
  • 1 пециво
  • 200 мл кисело млеко
  • 3 јајца
  • 1 лажиче сол

Подготовка

Во еден сад се матат јајцата. Се додава солта, киселото млеко, маслото и се се меша убаво. Потоа се додаваат ренданото сирење и брашното помешано со пецивото. Повторно се меша додека се добие изедначена смеса.

Се истура во тава која е претходно намрсена и попрскана со брашно. Се пече во загреана рерна, на 180 степени, околу 30 минути.