Испечати

Чоко-салама

Чоко-салама

Состојки

  • 150 мл слатка павлака
  • 100 гр маргарин
  • 100 гр млечна чоколада
  • 3 лајци какао
  • 3 пакетчиња ванилин шеќер
  • 200 гр бисквити
  • 100 гр ореви
  • 50 гр бадеми

Подготовка

На тивок оган ставете ја павлаката, маргаринот, чоколадото и какаото да се стопи и соедини. Тргнете го и оставете го да се олади, да биди млако. Оревите и бадемите потпечете ги малку, исецкајте ги и ставете ги во смесата. Додајте ги ванилите, па истолчените бисквити. Кога ќе се олади, на алу-фолија формирајте облик на салама, завиткајте ја и ставете ја во фрижидер да се стегне. Кога ќе биде готова, извадете ја фолијата а саламата испрпелајте ја во прав шеќер.