Испечати

Ќофтиња од тиквички со интегрално брашно без јајца

Ќофтиња од тиквички со интегрално брашно без јајца

Состојки

  • 350 грама=2 млади тиквички
  • 1 морков
  • 1 компир ( или 2 мали )
  • 1/4 чаша интегрално пченично брашно
  • 1/2 пакетче пециво
  • 1 лажиче сол
  • 1 лажиче црн бибер

Подготовка

Изрендајте ги тиквичките. ( на крупно )
Додадете сол и оставете ги 30 минути.
Истиснете ја водата од тиквичите и додадете го варениот компир, ренданиот морков и биберот.
Во друг сад, измешајте ги брашното и пецивото.
Додадете ги во зеленчуковата смеса.
Направете топчиња.
Оформете ќофтиња и пржете ги во загреана тава додека не поруменат, отприлика по 5 минути од двете страни.

Откако ќе ги оформам во топчиња ќофтињата, ги ставам 30 минути во замрзнувач, а со тоа не впиваат масло и ја задржуваат својата форма.
Пробајте ги, фантастични се иако се без јајце.
Добар апетит!