Испечати

Рол виршли

Рол виршли

Состојки

  • 500 г готово (замрзнато) листесто тесто
  • 8 виршли

Подготовка

Тестото исечете го на лентички широки 1,5 см. Секоја лента расукајте ја да биде долга и на едниот крај ставете виршла, па почнете да го виткате тестото спирално, така што да се преклопува на едниот крај,по малку. Премачкајте со жолчка, посипете со сусам, ставете со малку маргаринче и печете ги.
Забелешка - можете да користите и коктел виршли (малечки) . Тогаш лентите од листето тесто кои се долги, исечете ги на пола. Така од 1 лента ќе завиткате две мали виршли