Испечати

Лесни переци

Лесни переци

Состојки

  • 4 шољи (од 250 мл.) брашно
  • 1 лажица сув квасец
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажичка сол
  • 400 мл. млака вода
  • Премаз
  • 1 јајце

Подготовка

Го замесуваме квасецот со шеќерот, лажица брашно и малку млака вода и оставаме да запени.
Брашното го промесуваме со солта, па го додаваме надојдениот квесец и остатокот вода и замесуваме мазно тесто.
Го премачкуваме со малку масло и оставаме да надојде.
Кинеме тесто во величина на тениска топка, правиме перек и редиме на намастен плех.
Премачкуваме со изматено јајце, посипуваме по вкус со крупна сол, мак, сусам или сув кромид и оставаме повторно да надојдат.
Печеме на 200 степени додека поруменат.
Добар апетит