Испечати

Брз овошен гриз колач

Брз овошен гриз колач

Состојки

  • 500 гр бисквити
  • 1 л млеко
  • 10 лажици гриз
  • 12 лажици шеќер
  • 300 гр вишни
  • 2 ванили
  • 2 шлаг пена
  • 5 лажици нишесте
  • 1 чоколадо

Подготовка

1.Во правоаголен сад се реди еден слој бисквити како долна кора.
2.Во тенџере на оган се става млекото,гризот,2 лажици шеќер и 1 ванила..Се меша додека да згусти.Жежок се мачка над бисквитите и се остава да се излади.Одозгора се става уште еден ред бисквити.
3.Во 1 литар вода се ставаат исчистените вишни,преотанатиот шеќер и густинот претходно размешан во половина шоља вода.Кога вишните ќе се згустат се додава уште едната ванила.Жежок се мачка над бисквитите.Одозгора се редат преостанатите бисквити.
4.Се става во фрижидер да се стегни.Одозгора се украсува со шлаг пена и рендано чоколадо.