Испечати

Стапчиња од готови кори

Стапчиња од готови кори

Состојки

  • 1/2 кг. тенки готови кори
  • 3 јајца
  • 200 гр. урда
  • 150 гр. сирење
  • 150 мл. зејтин
  • 200 мл. кисела вода

Подготовка

1. Во еден сад ги мешаме јајцата,урдата и сирењето да се добие хомогена смеса.
2. Секоја кора ја попрскуваме со една лажица зејтин и една лажица кисела вода ја свиткуваме на пола и по целата должина ставаме од подготвениот фил.
3. Краевите на кората малку ги свиткуваме на внатре за да не ни излезе филот и виткаме во ролат.
4. Свитканите ролати ги редиме во подмачкана тепсија и одозгора ги попрскуваме со кисела вода.
5. Вака спремените стапчиња ги печеме во загреана рерна на 200 Ц. околу 20 мин.

.............Стапчињата ги служиме со кисело млеко или јогурт..............