Испечати

Мафини со вишни

Мафини со вишни

Состојки

  • 200-250 гр вишни
  • 3 јајца
  • 9 лаж шекер
  • 135 мл млеко
  • 135 мл зејтин
  • 1 ванила
  • 1 пециво
  • 12 лаж брашно

Подготовка

Јајцата се матат со шеќерот, потоа се додава млекото, зејтинот и брашното претходно размешано со пецивото. На крај се додава ванилата. Смесата се полни во калапи за мафини претходно намрсени со маргарин и набрашнети. Калапите се полнат 2/3 за да не прелијат. На површината се редат вишните. Се печат во загреана рерна на 200 степени околу 20 минути. Пред сервирање се посипуваат со шеќер во прав.