Испечати

Колач со јагоди

Колач со јагоди

Состојки

  • 500 гр јагоди
  • 800 дл сок од јагоди
  • 15 лажици шеќер
  • 15 лажици гриз
  • 2 пудинга од ванила
  • 500 гр петит бер
  • 700 мл млеко
  • 200 гр чоколадо за готвење

Подготовка

Се вари сокот од јагоди со шеќерот и кога ќе почне да прави меурчиња се додава гризот, се меша полека додека се згусне. На страна се прави пудингот со 700 мл млеко. Кога е готов пудингот се трга на страна.
Во плехче се редат пола од бисквитите, одозгора се става пола од филот со гриз, врз него се ставаат половинки јагоди, а врз јагодите пола од пудингот, па повторно бисквити, фил од гриз, јагоди и пудинг. (филовите се топли)
Стопете го чоколадото со малку млеко и полијте го врз колачот. Украсете со цреши или по желба.
Оставете да се стегне во фрижидер.
Ова беше мојата роденденска торта од вчера
Добар апетит