Испечати

Кифлички

Кифлички

Состојки

  • 1 кг. брашно
  • 400гр. вода
  • 1 маргарин
  • 1 квасец
  • 1 јајце
  • 1 лажиче сол, сусам, ким

Подготовка

Во длабок сад го ставаме брашното, солта, го додаваме стасаниот квасец .Тестото го замесуваме со ладна вода, да се добие меко тесто. Потоа се суче кора и се мачка со маргарин, се витка во ролат тестото и се става во фрижидер. Постапката се повторува уште 3-4 пати.Се прават по желба кифли. Готовите кифли се оставаат да стасаат, се мачкаат со јајце, се поросува сусам и се печат да поруменат. Пробував секакви кифли и не ми се погодуваа и решив да испробам вака и ми успеа кифлите се супер, меки се и по 2-3 дена (ако останат)вкусни и јас им ставам и фил(сирење,крем),а кој има време може да прави и ружи. Проверено нема утка. Тестото во фрижидер да стои од 15 до 20 минути најмалку, а може и повеќе јас го имам оставено и по неколку часа нема да згрешите.