Испечати

2 локум ролати

2 локум ролати

Состојки

  • Локум ролат со кокос и желе
  • 1/2 кг локум
  • 200 гр кокос
  • за фил
  • 100 гр желе бомбони
  • 100 гр орев или лешник, бадем
  • 100 гр суво грозје
  • Ролат со локум и сусам
  • 1/2 кг локум
  • 300 гр сусам

Подготовка

За првиот ролат, локумот, кој се препорачува да е пресен убаво се измесува со кокосот. На најлонска фолија се расплескува во кора, која се филова со исечкано желе, потпечени и издробени ореви или што и да изберете и натопено суво грозје во малку вода и рум (кое на сликата е изостанато). Се витка во ролат и се остава во фрижидер добро да се стегни.
За вториот ролат, сусамот го потпекуваме и потоа го измесуваме со локумот. Обликуваме форма на ролат и оставаме да се стегни во фрижидер.
Добар апетит!