Испечати

Тиквички во кисело млеко

Тиквички во кисело млеко

Состојки

  • 2 тиквички
  • 500 гр кисело млеко
  • масло за јадење
  • црвен пипер
  • бра шно
  • с ол

Подготовка

Ги лупиме тиквичките и ги сечеме на кругови, ги валкаме во брашно и ги пржиме.
Испржените тиквички ги редиме во плех(исто како мусака), еден ред тиквички па врз нив кисело млеко, пак ред тиквички па кисело млеко.
Во тавче на оган ставаме малку масло за јадење и чекаме добро да се загрее па додаваме една до две лажици црвен пипер, па со ова ги преливаме тиквичките и спремни се за јадење.
Пријатен апетит!!!