Испечати

Јагнешка чорба

Јагнешка чорба

Состојки

  • 1 жолчка
  • 1 лимон
  • 40 г масло
  • 40 г брашно
  • 50 г целер
  • 1 корен магдонос
  • 100 г моркови
  • 10 дл павлака,сол,црн пипер,црвен пипер,ловоров лист
  • 100 г кромид
  • 400 г јагнешко месо

Подготовка

 

Месото и зеленчукот се сечат на коцки . во садот во кој ке се вари чорбата се запржува светла запршка . Во запршката исечкани се додаваат кромидот,месото и зеленчукот .Се додаваат зачинките ,се налева малку вода и се остава да се души. потоа се додава црвен пипер,се додава вода и се вари додека не омекне месото. пред да се служи ,во чорбата се додава жолчката изматена во павлака. По желба чорбата се закиселува и се додава копра.