Испечати

Триаголници со крем банани

Триаголници со крем банани

Состојки

  • 1 лист обланда
  • 5 крем банани
  • 150 гр. шеќер
  • 1 децилитар вода
  • 125 гр. маргарин
  • 150 гр. чоколада за готвење
  • 150 гр. бисквити мелени
  • 50 гр. ореви сецкани

Подготовка

Обландата се сече на три по должина на калапот (ако немате калап може да се послужите со картон, а на краевите да се стави ластичиња)
Во сад на оган се става водата и шеќерот да зоврие. Потоа се додаваат маргаринот и чоколадота да се стопат. Се трга од оган и се додаваат бисквитите и оревите и се меша убаво да се соедини смесата. Во калапот странично се ставаат листови обланда и се става фил 1/4, потоа се редат крем бананите и се става останатиот фил. Одозгора се става (се затвара) една обланда, потоа се остава неколку часа во фрижидер за да се стегне.