Испечати

Солена двопек торта

Солена двопек торта

Состојки

  • 36 парчиња двопек
  • 400 мл кисела павлака
  • 200-250 мл мајонез
  • 3 варени јајца
  • 200 гр салама
  • 200 гр сирење
  • 4-5 кисели краставички
  • 150 гр кашкавал
  • 3-5 лажици кечап
  • 1 лажица оригано

Подготовка

Најпрво, во засебни садови, јајцата, саламата, кашкавалот и сирењето се ренадаат.
Павлаката и мајонезот се мешаат. Смесата се дели на 3 дела, и во секој дел се додава...
1. сирењето и краставичките
2. саламата и кечапот
3, јајцата и ориганото
На рамна подлога двопекот се реди 3х4 во 3 реда. Секој ред се филова со по 1 фил, а најгоре се ренда кашкавалот, или може да ставите пармезан место него. На крај, се украсува по желба и се остава на ладно добро да легнат состојките и да омекни двопекот. Добар апетит!
Ви препорачуваме во подготовката на овој рецепт да употребите ДелиманоРостер