Фичо ќе подготви посен десерт, ванилици со мак во тестото, филувани со омилениот мармалад.

Подготовка

Чекор 1: Вклучете ја рерната да се загрее на 170 степени.

Макот сомелете го во Нутрибулет.

Чекор 2: Во сад ставете ги маргаринот и шеќерот во прав. Матете додека да се соединат. Додадете ги брашното и мелениот мак.

Чекор 3: Расукајте го тестото, вадете форми со модла или чаша и редете ги во тавата.

Чекор 4: Печете ги 10-ина минути. Печени ќе бидат меки, но кога ќе се оладат ќе се стврднат.

Чекор 5: Соединувајте две колаченца со вашиот омилен мармалад.

Чекор 6: Сервирајте!

СОВЕТ: По желба, може да ги наросите со шеќер во прав.