Едноставен и брз сос, кој супер оди во комбинација со компирчиња или пак похувани работи.
Изренадајте ги киселите краставички. Во еден сад, додадете ја киселата павлака, мајонезот и маслиновото масло. Промешајте го сосот и во него додадете ги ренданите краставички, лукот во прав, посолете по вкус и наросете мелен црн бибер. Оставете го сосот да постои околу два до три часа во фрижидер и потоа сервирајте го.
Од горе порпскајте со една лажица маслиново масло, наросете мелен црн бибер и малку суво оригано.
Маслиновото масло, дава прекрасна и сјајна структура на целиот сос, па препорачувам да го испробате во овој сос.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови