Во една вангличка ги ставаме јајцата и солта и матиме додека да побелат.
Со исклучен миксер ги додаваме маслото, јогуртот и промешуваме.
Ги додаваме соединетите и исецкани состојки.
Го додаваме пецивото и брашното и сето лесно го соединуваме.
Смесата ја истураме во долгнавест калап за леб, кој претходно сне го обложиле со хартија за печење.
Посипуваме чурек.
Печиме во загреана релна околу 30 минути, на 200 с, односно проверуваме со чепкалака дали е готово.
Оставаме во калапот да одстои 5-10 минути,па потоа го вадиме на решетка потполно да се излади.
Ја сечиме векната на парчиња со дебелина од 2 цм и послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани