Искршеното чоколадо заедно со двете врсти путер се топат на рингла на ниска температура до компактно соединување.
Се тргна тенџерето на страна и по неколку минути се додава оризот и се' убаво се меша.
Смесата се истура во силиконски калап 20х20 или друг претходно обложен со стреч фолија или пек хартија.
Се остава барем половина час во фрижидер да се стегни, па се сечи на посакуваните форми.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани