Подготовка на филот од ореви
Жолчките се матат со шеќерот па се варат на пареа. Потоа им се додава чоколадото да се растопи. Се попаруваат оревите и по 10тина минути се соединуваат со филот од жолчки.

Подготовка на бел фил
Се става на пареа до вриење да се растопи. Потоа се лади убаво па се мати да стане малку пенасто

Подготовка на чоколаден фил
Се става на пареа до вриење да се растопи. Потоа се лади убаво, па се мати да стане малку пенасто

Подготова на шлаг кремот
Прашокот за шлаг се мати 3 мин со миксер со ладното млео и се декорира со него

Мусот се реди
Црн фил
1 пишкота искршена на парчиња
3-4 лешника сечкани
2 коцки млечно чоколадо исечкано
Бел фил
1 пишкота искршена на парчиња
2 коцки млечно чоколадо исечкано
Фил од ореви (повеќе од другите два фила...доза дупло од нив)
Пишкота искршена на парчиња
3-4 лешника издробени
2 коцки млечно чоколадо исечкано
Шлаг крем од ванила (декорација)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани