Со едноставни состојки до преубав колач. Редовно го правам за време на пост без масло.
Се ставаат сите состојки во пластичен сад и се мешаат додека не се изедначи смесата (да нема грутчиња)
Се става во тавче на мрсна хартија или во нелепливо тавче (јас печев во делиција тавче бр 26) и се печи во загреана рерна на 200 степени околу 20мин
Одозгора се прелива со глазура(2 лажици какао,5 лажици вода ,3 лажици шеќер-доколку е густо додадете вода) се вари на тивко додека не се згусне)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови