Сварениот компир и морков ги сецкаме на мали коцки.
Свежиот корен целер го рендаме.
Листовите целер ситно ги сецкаме.
Празот го сецкаме на мали коцки.
Во еден сад ги соединуваме сите состојки, зачинуваме, додаваме мајонез и кисела павлака.
Оставаме во фрижидер да се спојат вкусовите, па сервираме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани