Во еден сад ги ставаме јајцата, солта, јогуртот, растопениот путер и кратко со миксер соединуваме.
Ги додаваме сите зачини, промешуваме, па постепено ги додаваме содата и брашното.
замесуваме нелепливо тесто.
Потоа формираме долг ролат.
Го сечеме одприлика на 40 парчиња, за грисините да бидат скоро исти.
Со дланките формираме грисини и ги редиме на ненамастен плех.
Ги печиме околу 10 минути.
Ги вадиме од релна, па ги послужуваме овие вкусни грицки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани